Viewing Picks for October 22, 2020

0
20

All Times Eastern

Boxing
All Access: Davis vs. Santa Cruz — CBS Sports Network, 8 p.m.

College Football
Week 8
Arkansas State at Appalachian State — ESPN, 7:30 p.m.

College Football Live — ESPN2, 4:30 p.m.
College Football Countdown — ESPN, 7 p.m.

College Soccer
Women’s
Boston College vs. Syracuse — ACC Network, 7 p.m.

College Volleyball
Women’s
Clemson at Georgia Tech — ACC Network, 5 p.m.
Mississippi State at LSU — SEC Network Plus, 7 p.m.
Texas A&M at Mississippi — SEC Network, 7:30 p.m.
Florida at Auburn — ESPNU, 8 p.m.
Missouri at Alabama — SEC Network, 9:30 p.m.

CONCACAF League
Preliminary Round, Estádio Alejandro Morera Soto, Alajuela, Costa Rica
Liga Deportiva Alajuelense vs. Cibao FC — FS2/TUDNxtra, 6 p.m.

Preliminary Round, Estadio Cuscatlán, San Salvador, El Salvador
CD Municipal Limeño vs. Forge FC — FS2/TUDNxtra, 8 p.m.

Preliminary Round, Tiburcio Carías Andino, Tegucigalpa, Honduras
FC Motagua vs. Comunicaciones FC — FS2/TUDN, 10:30 p.m.

Cycling
Vuelta a España
Stage 3: Lodosa to La Laguna Negra-Vinuesa — Olympic Channel, 8:55 a.m.

Formula 1
Portugal Grand Prix, Autódromo Internacional do Algarve, Portimäo, Portugal
Practice 1 — ESPN2, 5:55 a.m. (Friday)

Formula 1: Welcome to the Weekend — ESPN2, 5:30 a.m. (Friday)

Golf
PGA Tour
ZOZO Championship at Sherwood, Sherwood Country Club, Thousand Oaks, CA
1st Round (Featured Groups) — PGA Tour Live, 12:45 p.m.
1st Round — Golf Channel, 5 p.m.

Golf Central Pregame — Golf Channel, 4 p.m.

LPGA Tour
LPGA Drive On Championship-Reynolds Lake Oconee, Reynolds Lake Oconee (Great Waters Course), Greensboro, GA
1st Round — Golf Channel, 1 p.m.

European Tour
Italian Open, Chervo Golf Club San Vigilio, Pozzolengo, Italy
2nd Round — Golf Channel, 6:30 a.m. (Friday)

Golf Central — Golf Channel, 8 p.m.

Horse Racing
America’s Day at the Races — FS2, 12:30 p.m.
America’s Day at the Races — Fox Sports Net/FS2, 2 p.m.

Mixed Martial Arts
UFC Main Event: Khabib vs. Porter (09/07/2019) — ESPN2, 8 p.m.
UFC 249: Ferguson vs. Gaethje (05/09/2020) — ESPN2, 9 p.m.
UFC 254 Countdown: Khabib vs. Gaethje — ESPN2, midnight

MLB
MLB Now — MLB Network, 4 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 6 p.m.

MLS
Week 20
Seattle Sounders vs. Portland Timbers — FS1, 10:30 p.m.

NASCAR
NASCAR Race Hub — FS1, 6 p.m.

NBA
The Jump — ESPN, 3 p.m.

NFL
Thursday Night Football, Lincoln Financial Field, Philadelphia, PA
New York Giants at Philadelphia Eagles — Fox/NFL Network/Amazon, 8:20 p.m.

Good Morning Football — NFL Network, 7 a.m.
NFL Now — NFL Network, 1 p.m.
NFL Now — NFL Network, 2 p.m.
TNF First Look — NFL Network, 3 p.m.
NFL Live — ESPN, 4 p.m.
NFL Fantasy Live — NFL Network, 5 p.m.
NFL GameDay Kickoff — NFL Network, 6 p.m.
Fox NFL Thursday Pregame — Fox/NFL Network, 7:30 p.m.
Thursday Night Football Postgame Show — NFL Network, 11:20 p.m.
NFL Total Access — NFL Network, midnight

NHL
NHL Tonight — NHL Network, 6 p.m.

Soccer
La Liga Show — beIN Sports, 5 p.m.
The Ligue 1 Show — beIN Sports, 5:30 p.m.
Fútbol Club — TUDN, 7 p.m.

Sports News & Talk
Packer and Durham — ACC Network, 7 a.m.
Get Up — ESPN, 8 a.m.
SportsCenter — ESPN2, 8:30 a.m.
The Dan Patrick Show — Peacock/YouTube, 9 a.m.
The Dan Le Batard Show With Stugotz — ESPNews, 10 a.m.
Sky Sports News — NBCSN, 11 a.m.
BYU Sports Nation — BYUtv, noon
The Jim Rome Show — CBS Sports Network, noon
SportsCenter — ESPN, noon
Greeny — ESPNews, noon
The Rich Eisen Show — Peacock, noon
SportsCenter — ESPN, 1 p.m.
Jalen & Jacoby — ESPN, 2 p.m.
The Max Kellerman Show — ESPNews, 2 p.m.
Highly Questionable — ESPN, 2:30 p.m.
Tiki & Tierney — CBS Sports Network, 3 p.m.
The Paul Finebaum Show — SEC Network, 3 p.m.
Chiney & Golic, Jr. — ESPNews, 4 p.m.
Around the Horn — ESPN, 5 p.m.
Pardon the Interruption — ESPN, 5:30 p.m.
Time to Schein — CBS Sports Network, 6 p.m.
SportsCenter — ESPN, 6 p.m.
Daily Wager — ESPN2, 6 p.m.
SportsCenter — ESPN2, 7 p.m.
All ACC — ACC Network, 9 p.m.
SportsCenter at Night — ESPN, 10:30 p.m.
SportsCenter at Night With Scott Van Pelt — ESPN, midnight
Contacto Deportivo — Univision, midnight
Contacto Deportivo — TUDN/Univision, 12:30 a.m. (Friday)
Now or Never — ESPN2, 1 a.m. (Friday)
Boomer and Gio — CBS Sports Network, 6 a.m. (Friday)
Keyshawn, JWill and Zubin — ESPNews, 6 a.m. (Friday)

Tennis
Center Court: European Open (ATP)/bett1HULKS Championships (ATP)/Ostrava Open (WTA) — Tennis Channel, 6 a.m. (Thursday)

UEFA Europa League
Group Stage-Matchday 1
Group F, Stadion Rujevica, Rijeka, Croatia
HNK Rijeka vs. Real Sociedad — Galavisión, 12:55 p.m.

Group B, Allianz Stadion, Hütteldorf, Austria
SK Rapid Wein vs. Arsenal — TUDN, 12:55 p.m.

Group F, Stadio San Paolo, Naples, Italy
SSC Napoli vs. AZ Alkmaar — UniMäs, 12:55 p.m.

Group A, Natsionalen Stadion Vasil Levski, Sofia, Bulgaria
CSKA-Sofia vs. CFR 1907 Cluj — CBS All Access/TUDNxtra, 12:55 p.m.

Group A, Stadion Wankdorf, Berne, Switzerland
BSC Young Boys vs. AS Roma — CBS All Access/TUDNxtra, 12:55 p.m.

Group B, Tallaght Stadium, Dublin, Ireland
Dundalk FC vs. Molde FK — CBS All Access/TUDNxtra, 12:55 p.m.

Group C, BayArena, Leverkusen, Germany
Bayer 04 Leverkusen vs. OGC Nice — CBS All Access/TUDNxtra, 12:55 p.m.

Group C, Ha Moshava Stadium, Petah Tikva, Israel
Hapoel Beer-Sheva vs. SK Slavia Praha — CBS All Access/TUDNxtra, 12:55 p.m.

Group D, Stadion Poznań, Poznań, Poland
KKS Lech Poznań vs. SL Benfica — CBS All Access/TUDNxtra, 12:55 p.m.

Group E, Stadio Toumba, Salonika, Greece
PAOK FC vs. Omonoia — CBS All Access/TUDNxtra, 12:55 p.m.

Group E, Philips Stadion, Eindhoven, Netherlands
PSV Eindhoven vs. Granada — CBS All Access/TUDNxtra, 12:55 p.m.

Group I, Estadio de la Cerámica, Villarreal, Spain
Villarreal CF vs. Sivasspor — Galavisión, 2:50 p.m.

Group H, Celtic Park, Glascow, Scotland, United Kingdom
Celtic FC vs. AC Milan — TUDN, 2:50 p.m.

Group J, Tottenham Hotspur Stadium, London, England, United Kingdom
Tottenham Hotspur vs. LASK — UniMäs, 2:50 p.m.

Group G, King Power Stadium, Leicester, England, United Kingdom
Leicester City vs. FC Zorya Luhansk — CBS All Access/TUDNxtra, 2:50 p.m.

Group G, Estádio Municipal de Braga, Braga, Portugal
SC Braga vs. AEK Athens FC — CBS All Access/TUDNxtra, 2:50 p.m.

Group H, Stadion Letná, Prague, Czech Republic
AC Sparta Praha vs. LOSC Lille — CBS All Access/TUDNxtra, 2:50 p.m.

Group I, Bloomfield Stadium, Tel Aviv, Israel
Maccabi Tel-Aviv vs. Qarabag — CBS All Access/TUDNxtra, 2:50 p.m.

Group J, Huvepharma Arena, Razgrad, Bulgaria
PFC Ludogorets 1945 vs. Royal Antwerp FCX — CBS All Access/TUDNxtra, 2:50 p.m.

Group K, Stadion Maksimir, Zagreb, Croatia
Dinamo Zagreb vs. Feyenoord — CBS All Access/TUDNxtra, 2:50 p.m.

Group K, Wörthersee Stadion, Klagenfurt, Austria
Wolfsburger AC vs. CSKA Moskva — CBS All Access/TUDNxtra, 2:50 p.m.

Group L, Stadion u Nisy, Liberec, Czech Republic
FC Slovan Liberec vs. KAA Gent — CBS All Access/TUNxtra, 2:50 p.m.

Group L, PreZero Arena, Sinsheim, Germany
TSG 1899 Hoffeinheim vs. FK Crvena zveda — CBS All Access/TUDNxtra, 2:50 p.m.

Fútbol Central — Galavisión/UniMás./TUDN, noon
Misión Europa — TUDN, 5 p.m.

Credit: Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here